Irak 2023


Podziel się z innymi ...

Z czym się kojarzy Irak ? Mi ze starożytnymi cywilizacjami i miastami – Asyrią, Babilonem, Niniwą, Ur, Abrahamem, Opowieściami Tysiąca i jednej nocy Ale także z ropą naftową, wojną, przemocą, Saddamem, „Pustynną Burzą”, operacją „Samum” i bitwą w Karbali
O zwiedzaniu Iraku chyba pierwszy raz usłyszałem w opowieściach kolegi, którego ojciec budował autostrady dla Saddama, a on go odwiedził.
Podróż długo wydawała się niemożliwa. A potem przeczytałem o zwiedzaniu „spokojnego” Kurdystanu, wizach na lotnisku, wreszcie mój znajomy poleciał do Bagdadu.
To spowodowało, że i ja zacząłem planować taką podróż. Kupiłem bilety na loty Berlin -> Bagdad i Irbil-> Berlin liniami Pegasus Airlines i czekałem.
Wybuch wojny w Gazie spowodował, ze nerwowo czytałem wiadomości – czy coś nie zacznie się w Iraku, co pokrzyżuje moje plany ? Na szczęście nic takiego się nie stało.
Na przełomie października i listopada 2023 roku przez 8 dni miałem okazję podróżować po Iraku.
Okazało się to nie takie skomplikowane, choć po drodze było mnóstwo kontrolnych „checkpointów”. Sprawne przemieszczanie wymagało wynajmowania czasami „prywatnej taksówki”, opcji zdecydowanie nie najtańszej.
Dzięki machaniu rękami i tłumaczowi Google udawało mi się porozumieć z miejscowymi. Hotele miałem zarezerwowane wcześniej.
Oczywiście po takim ekspresowym objeździe pozostał niedosyt – za mało czasu w Bagdadzie, pominięta Basra, ledwo „liźnięty” Kurdystan. To wszystko zachęca do powrotu – mam nadzieję że będzie on możliwy.
Zapraszam do obejrzenia zdjęć z mojego wyjazdu

12...7